fbpx
MENU

Malej nebo velkej? Stručný test kapesního foťáku na 2. nejvyšší hoře Rakouska

NalovuAlpyCestovánífoceníHory

Nejsme outdoorový obchod a neprodáváme fotoaparáty. Jsme lifestyle brand a tohle je lifestylová recenze fotoaparátu!

Přibližně před rokem jsem já – zakladatel GWC brandu a jeho hlavní a téměř jediný fotograf Martin – vylezl na rakouský ledovec kousek od Großglockneru. Jak se nám tam líbilo si můžete přečíst ZDE.

Před pár dny jsem podobný výstup zopakoval. Tentokrát na skialpech na 2. nejvyšší horu Rakouska, Wildspitze 3.770 m.n.m. Když se chcete vyškrábat na takhle velkej kopec a pak ho sjet na lyžích dolů, řešíte každý gram, který máte v batohu. Krom foťáku se vám tam totiž musí vejít jídlo na 3 dny, voda, přilba, mačky, cepín, sedák, haršajzny, šlapací pásy, lavinový airbag a odpalovací láhev, náhradní oblečení, čelovka, nůž a tak dále…

Poslední roky se scénář pořád opakoval. Buď jsem s sebou vzal velký foťák, nesl ho v batohu a často byl líný ho kvůli jedné fotce tahat z batohu ven a nebo jsem foťák nevzal vůbec a fotil na iPhone. Už dlouho jsem přemýšlel, že bych si na cestování a hory především pořídil nějakého menšího bráchu, který se mi v ideálním případě vleze do kapsy.
Pár dní před odjezdem jsem tak kontaktoval Fotoškodu a jeden fotoaparát si od nich půjčil.

A jak to dopadlo? Vlastně dle očekávání. Jak můžete sami porovnat s minulým článkem ZDE, tak kvalita fotek je na na první dojem téměř totožná. Jakmile na fotky nahodím svůj oblíbený filtr v Lightroomu, fotky z malého a velkého foťáku jsou téměř k nerozeznání.

Možná jste mne kdysi slyšeli říct, že na foťáku nijak nelpím a fotit zvládnu na cokoliv. Je to pravda. Hlavní parametr foťáku, který mne při cestování a zejména na horách zajímá, je jeho velikost. Spousta mých amatérských kamarádů si často kupuje velké zrcadlovky v domění, že je to záruka a jediná možnost dobrých fotek. Doba se ale mění.

A proč teda nefotím na iPhone? Rozdíl mezi malým foťákem a iPhonem je dle mého stále mnohem větší, než rozdíl mezi malým a velkým foťákem. Malý foťák je ta správná volba. Co bych mu v obecnosti vytknul je pouze jeho titěrné ovládání a faktor zábavy, který při takovém focení docela postrádám.

Vrcholové selfie foceno na iPhone 12 Pro, do RAWU a upraveno stejným filtrem v Lightroomu. Spoustě lidem bude stačit i tohle. Rozdíl je ale znát.

Mějte se pěkně a vidíme se na horách! …nebo u oceánu?

Foto

Martin Feix Instagram