fbpx
MENU

Zakuste cestovatelskou svobodu ve vanu s Share Happiness

NalovuCestováníInspiraceLidéLifestyleRozhovorTipy

Probouzet se každé ráno s jiným výhledem. Pít kafe vždy v jiné nadmořské výšce. Poznávat den za dnem svět po kilometrech a neomezovat se jen jednou adresou. To všechno můžete, pokud svůj život přestěhujete do obytné dodávky. Veru a Luky, dvojice vystupující na internetu jako Share Happiness, si jednu takovou dodávku pořídili, vlastníma rukama ji přestavěli do aktuální podoby a nyní ji jak sami využívají, tak i pronajímají! Nahlédněte pod kapotu jejich příběhu.

Vanlife je neuvěřitelná svoboda

Cestování dodávkou zažívá v posledních letech nevídaný boom. Snad jako by nás omrzelo pohodlí hotelových postelí i animační programy. No, troufáme si tvrdit, že skutečně omrzelo, protože každá země nabízí neskonalé množství možností, krás, zážitků. Ty za zdmi resortu ani při organizovaném výletu s delegátem nezažijete. Luky s Verčou to jen potvrzují. Nepatří mezi typy, které vydrží dlouho na jednom místě. Na svých výpravách prahnou po poznání jak lokality, tak jejích zvyků, kultury, což jim právě vanlife umožňuje.

Pak je tady ovšem neopomenutelný aspekt svobody. Když se jim někde nelíbí, jednoduše nastartují motor, zavřou dveře a jedou. ‚‚Nejsme vázáni na rezervace ubytování, na žádné velké plány, prostě jen užíváme tu danou chvíli, místo a přírodu kolem,‘‘ říkají. Z většiny jejich fotek sálá ohromná dávka nadšení, co je tedy na dodávce baví nejvíc? ‚‚Za nás největší výhodou jsou ta ranní probuzení. Když otevřete ráno dodávku a všude kolem vás zpívají ptáci, svítí slunce a vy máte třeba výhled na hory. Do toho se prostě zamilujete, ať chcete nebo ne.‘‘

Od snu k dodávce svépomocí

Od první chvíle, kdy začala dvojice Share Happiness přemýšlet nad pořízením vlastní dodávky, měli jasno, co chtějí. Potřebovali spolehlivé auto dostatečně nízké, aby se s ním dostali téměř všude, a zároveň v prodloužené verzi, která nabízí větší prostor pro přestavbu. A tak padla volba na Volkswagen Transporter.

Kvůli práci na dodávce dal Lukáš výpověď

Samotnému nákupu však předcházely roky přemýšlení a postupného pronikáni do problematiky. Inspiraci hledali hlavně na Instagramu, Pinterestu, cestovatelských magazínech nebo na tematicky zaměřených fórech. Výzkumná část trvala asi rok. Nejdůležitější je, podle páru, si od začátku srovnat v hlavě, pro jaké účely plánujete auto využívat a nezapomínali přitom na bezpečnostní požadavky ani na STK. Také si dobře zkontrolujte technický stav vozu.

Když byla dodávka konečně doma, nastal čas pro shánění materiálu, místa pro přestavbu a pomocného páru rukou, který by dvojici s prací pomohl. Aby se mohl Lukáš věnovat dodávce naplno, rozhodl se dokonce dát výpověď v práci. Prý ho stejně moc nebavila. Za dva týdny, kdy prakticky neopouštěli garáž a dřeli na přestavbě v pouhých dvou lidech, byla dodávka v hrubé verzi předělaná na obytný vůz. Tím však příběh rekonstrukce nekončil. Následovaly dodělávky jako natírání řezných stran, výroba matrací, potahů, kožených úchytek, zámků a ladění interiéru do podoby, jakou si vysnili.

Na některé situace vás ale ani celý internet nepřipraví. O různá úsměvná překvapení měli tudíž postaráno i Veru s Lukym. ‚‚Tak nejvíc nás zaskočilo, že auto nemá pravé úhly a na vodováhu můžete taky rovnou zapomenout. A já, který byl zvyklý přidělávat doma maximálně poličky, jsem s tím chvilku zápasil. Jako klasické kancelářské kryse mi největší problém proto dělaly řemeslné pojmy. Jako třeba ‚Dej to do vinglu!‘  Místy jsem tak ve stavebninách a kamarádovi, co mi pomáhal, vůbec nerozuměl,‘‘ vzpomíná pobaveně Lukáš.

O výhledy není nouzi

Sdílené štěstí na čtyřech kolech

Co v dodávce Share Happiness dnes najdete? ‚‚Když jsme ji přestavovali, tak jsme už od začátku věděli, že chceme, aby v ní bylo fakt úplně všechno. Aby si každý mohl sbalit jeden batoh a vyrazit. Takže tam najdete dvoulůžkovou postel s povlečenými peřinami, úložným prostorem a noční oblohou, plně vybavenou kuchyňku se stolečkem a dvěma židličkami, umyvadlo s 20 l pitné vody, ledničku, zásuvky 220 V, sprchu a technickou místnost se vším potřebným kolem. Jo, vlastně jediná věc, kterou tam nemáme je záchod! Ale co si budeme povídat, ka*it si v ložnici by se vám asi taky nechtělo,‘‘ smějí se. Po úvaze se také rozhodli ustoupit od svého původního záměru postavit na střeše terasu. Taková vychytávka totiž zásadně navyšuje váhu i výšku dodávky, čímž způsobuje při cestování mnohé komplikace.

Luky s Veru však nepostavili dodávku jen pro sebe, nýbrž i pro další dobrodruhy, kteří by rádi zažili vanlife. Pokud si myslíte, že jejich zákaznické spektrum tvoří jen kovaní dobrodruzi, divili byste se. ‚‚Je skvělý se dívat na to, jak různorodí lidé si od nás van půjčují. Jasně, někdo je cestovatel tělem i duší, někteří jezdí každý rok na all inclusive dovolenou do resortu, ale láká je si to vyzkoušet, někdo to volí jako variantu svatební cesty. Půjčujeme auto, tak jsme čekali, že nás budou sledovat převážně chlapi, ale byli jsme překvapení, že z 90 % nás sledují holky a kupují naši dodávku pro své polovičky. Ale ve finále se s dětskou radostí a jiskrou v oku vracejí oba dva,‘‘ popisují své zkušenosti.

‚‚Je skvělý se dívat na to, jak různorodí lidé si od nás van půjčují.‘‘

Nač se připravit, než vyrazíte

Zvažujete, že byste se do sladkého jablka vanlifu také zakousli, ale bojíte se technických požadavků? Nemusíte! Podle Share Happiness si vystačíte s řidičákem typu B, inženýrský titul klidně nechte toma. Trochu nekomfortní vám může ze začátku být skutečnost, že za sebe vidíte jen prostřednictvím zpětných zrcátek, avšak na to si podle Lukyho rychle zvyknete.

Jak je to ale s parkováním dodávky přes noc? ‚‚Tohle je asi nejčastější otázka od lidí, kteří si od nás půjčují dodávku. Nikomu se nechce do kempů, ale zároveň mají strach zastavovat na místech, která nejsou vyloženě určená pro obytky. Což chápeme! My sami to máme tak, že si parkování a turisticky zajímavé spoty hledáme přes cestovatelské profily na Instagramu a zjišťujeme, kde je ideální zaparkovat a kde je to legální! Snažíme se vyvarovat místům v osobním vlastnictví a když někde přenocujeme, tak dbáme na to, aby po nás nezbyl ani papírový kapesník. V dnešní době spousta zemí zpřísňuje pravidla pro přenocování dodávek a vyloženě vás nutí do kempu! Tady u nás tomu přispěla i doba covidí. Lidi začali více jezdit do přírody, více lidí využívá aplikací a obecně je to větší boom. Takže místa, kde jsme dřív nocovali sami, se hemží karavany. Což je na jednu stranu skvělý, na druhou se ne každý chová tak, jak by se očekávalo. Asi by se nám nechtělo přes noc zůstávat na benzínkách v blízkosti dálnice. Ale právě díky tomu, že máme relativně malou dodávku, nejsme lidem trnem v oku. I zvenku působí nenápadně, nemáme markýzy, skla jsou zakouřená, takže nikdo ani neví, že jsme uvnitř. Díky tomu jsme mohli už několikrát přespat i ve městě,‘‘ dělí se o zkušenosti mladí cestovatelé.

Cestování dodávkou je osvobozující, ale taky rozšiřuje obzory

Vanlife je plný zážitků

Cestování dodávkou dalo páru mnohé. Například je přiblížilo přírodě, naučilo cestovatelskému minimalismu, rozšířilo obzory, přivedlo do cesty lidi se stejnou vášní. Nejraději však vzpomínají na úplně první cestu po dokončení přestavby. ‚‚To jsme hned vyrazili do Rakouska k jezeru Plansee. Tam jsme se ráno probudili, otevřeli zadní dveře a měli neuvěřitelný výhled na hladinu a hory v pozadí! Nechtělo se nám ani vylézt ven! Jen jsme tak leželi a věděli, že nás tohle cestování bude kur*a bavit!‘‘ Pochvalují si.

Trvalý přesun do dodávky je ale zatím neláká. Přesto si umí představit, že by vyrazili na západní pobřeží Ameriky či na Zéland, kde by pobyli déle, ne ovšem trvale. Jaká další místa by rádi viděli? ‚‚Mně by se líbilo jet z Čech na sever do norských Lofot a vzít to přes Švédsko, Finsko a zpátky přes Estonsko, Lotyšsko, Litvu. Veru by ráda projela jižní cíp Francie nebo celé Norsko,‘‘ uzavírá Luky.

Zažijte van life na vlastní kůži!

Toužíte i vy po cestovatelské svobodě a zážitcích, v nichž vás nic neomezuje? Van od Share Happiness je vám k dispozici! Stačí navštívit web sympatické dvojice na adrese www.sharehappiness.cz, vyplnit rezervační formulář a už jen počkat, až se vám Veru s Lukym ozvou. Do té doby můžete čerpat inspiraci pro své cíle i na jejich instagramovém profilu @sharehappiness.cz.