fbpx
MENU

Skialp na labskou boudu aneb co zvládne iPhone 12 Pro

BezoblečeníHorykrkonošepesskialpinismusspodníprádlo

Před pár dny jsem si pořídil nový telefon. Jsem typ člověka, který preferuje obsah nad technologiemi, takže vybavení pro mě nemá příliš velkou citovou hodnotu. Jinými slovy – nepotřebuji nejdražší a nejnovější foťák, který je zrovna na trhu, proto své vybavení měním jednou za 4–5 let. A ta doba přišla právě teď.

Icebreaker_the_dog – všude dobře, na horách nejlíp.

Malej, ale šikovnej

Poslední roky jsem svůj hlavní fotoaparát (Sony A7iii) nechával často doma – jeho rozměr, a především váha byly doslova neúnosné. Na horách ale trávím hodně času a pěkné fotky z nich mi pak často chyběly. Přemýšlel jsem nad malým kapesním fotoaparátem, ale rozhodl jsem se zkusit první nový model iPhonu, který (přeci jen) má člověk v kapse pořád.

Barvy dodávají fotkám emoce. Barvy jsou jednou z hlavních věcí, která odlišuje fotku „profesionála“ od fotky amatéra.

Výhled z Vrbatova návrší na Malou a Velkou kotelní jámu – jedno z míst, kde letos spadla lavina.

Nový iPhone totiž zvládá fotit do tzv. formátu RAW (což je „surový“ soubor obsahující minimálně zpracovaná data ze snímače). Jinými slovy – fotka ve formátu RAW zabírá okolo 25 Mb paměti, a když se rozhodnete aplikovat na fotku barevné nebo expoziční úpravy (např. zesvětlení), je velmi pružná a nedochází k výraznému snížení obrazové kvality – digitálnímu rozpadu.

Někdo by řekl, že bylo počasí „na tričko“, ale nám přišlo, že je ještě o fous tepleji.

Barevná úprava fotek je mnohdy tou nejzásadnější změnou, kterou u fotky můžete udělat. Barvy dodávají fotkám emoce. Barvy jsou jednou z hlavních věcí, která odlišuje fotku „profesionála“ od fotky amatéra. Dříve, v době analogů (foťáků na kinofilm), barvu fotky určoval výběr filmu, který jste do foťáku vkládali. Některý byl více do žluta, jiný do modra, další měl velkou zrnitost a hodil se na focení ve tmě.

Dnes je vše jinak. Digitální data z foťáků jsou až příliš dokonalá a barevné emoce pak do fotky musíme vložit postprodukcí.

VíŠCO je VSCO?

V telefonu k tomu slouží spousta aplikací, jednou z nejznámějších je např. VSCO. V počítači se pak nejčastěji používá aplikace Lightrooom, do které si můžete zakoupit přednastavené barevné presety – úprava fotky je pak podobně jednoduchá jako v telefonu.

Jak tedy správně postupovat? Zapněte si na foťáku focení do formátu RAW. Vyfoťte fotografii a následně ji doma přeneste přes AirDrop do počítače, kde můžete fotku upravit a vyexportovat do formátu .jpg o velikosti okolo 1 Mb. Pokud budete fotit za pěkných světelných podmínek a použijete k úpravě stejný barevný preset, který byste použili pro úpravu fotky z většího foťáku, výsledek bude téměř k nerozeznání.

Nechci vám zde psát podrobné postupy, těch najdete na internetu hromadu. Šlo mi spíše o subjektivní zhodnocení nového iPhonu, který se čím dál tím víc stává plnohodnotným kreativním nástrojem.

A že je drahý? Málokterou věc využívám tak často jako právě telefon. 😎

Foto

Martin Feix Instagram

Model

Nikola Klárová Instagram